Különböz? nemzetközi n?jogi és emberi jogi szervezetek álláspontja szerint aggasztó és a  nemzetközi viszonylatban egyedülálló, hogy Magyarországon továbbra is büntet?eljárás keretei között vizsgálják ki az intézeten kívüli szülés eseteit. Az igazságügyi miniszterhez címzett levelet dr. Geréb Ágnes ellen 2012. december 6-án kezd?d? bírósági eljárás kapcsán fogalmazták meg.

 

Levelükben arra kérik Dr. Navracsics Tibor igazságügyi minisztert, hogy mielőbb vizsgálja felül dr. Geréb Ágnes ügyét, és kísérje megkülönböztetett figyelemmel a bírósági tárgyalást, biztosítva, hogy dr. Geréb Ágnes igazságos eljárásban részesüljön.

Az aláíró szervezetek levelükben aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy dr. Geréb Ágnes jelen ügyekben is a korábbi tárgyalásokon tapasztaltakhoz hasonló diszkriminatív eljárás előtt áll. Véleményük szerint, amennyiben a levelükben kifejtett kérdéses körülmények nem rendeződnek, dr. Geréb nem részesülhet tisztességes tárgyalásban.

Felszólítják a kormányt, hogy ismerje el: a szülés körüli tevékenységéért sem dr. Gerébnek, sem más magyar szülésznőnek, nem büntetőeljárás keretein belül, hanem az Európai Unió széleskörű gyakorlatának megfelelően a szülésznők önálló felügyeleti szerve előtt, szülésznőkből álló független szakértői vizsgálóbizottság bevonásával kellene felelnie.

Rámutatnak emellett arra, hogy a női jogok védelmének egyik magyarországi vezéralakjával szemben az állami szervek hozzáállása folyamatosan támadó, aminek kirívó megnyilvánulása, hogy dr. Gerébet 770 napja tartják bírósági tárgyalás nélkül szigorú háziőrizet alatt, és a december 6-án induló perben annak ellenére vádat emeltek ellene, hogy a hivatkozott esetekben érintett szülők mindegyike teljes mértékben őt támogatja.

Végül Áder János Köztársasági Elnök október 8-án kiadott határozatára utalnak, amelyben elismerte mindazt az erőfeszítést, amit dr. Geréb Ágnes a szülő nők jogainak érvényre juttatásáért és a magyarországi otthonszülésért tett, továbbá hangsúlyozta, hogy a magyar társadalomban az igazságnak és a törvényességnek kell érvényre jutnia. Alulírott szervezetek ezért a miniszterelnök helyetteshez fordulnak, hogy az Áder elnök által kiemelt elveknek és értékeknek megfelelően mielőbb vizsgálja felül dr. Geréb Ágnes ügyét, és kövesse megkülönböztetett figyelemmel a közelgő tárgyalást.

Aláíró nemzetközi szervezetek:

Center for Women’s Global Leadership, New Jersey, USA
Frontline Defenders, Dublin, Írország
INFORM Human Rights, Colombo, Sri Lanka
MADRE Women’s Human Rights, New York, USA
Urgent Action Fund for Women’s Human Rights, San Francisco, USA
Women’s Global Network for Reproductive Rights, Manila, Fülöp-szigetek